Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla pracowników ochrony zdrowia [Polska]

Wyszukaj

Menu

Close

Zaloguj się lub zarejestrujWyloguj się ProduktyObszary terapeutyczneEdukacjaEksploruj zawartośćWydarzeniaMateriały do pobraniaWideoWażne informacjeKontakt z namiSkontaktuj się z namiKontaktInformacje medyczne
Bakteria Neisseria meningitidisO bakteriiEpidemiologiaChoroba meningokokowaChoroba meningokokowaIChMObjawy i diagnoza IChMPowikłaniaProfilaktykaProfilaktykaGrupy ryzykaSzczepieniaZalecenia i rekomendacjeMateriały dla pacjentaMateriały do pobrania
Zalecenia i rekomendacje dotyczące
szczepień przeciw meningokokom
różnią się w zależności od kraju i jego epidemiologii1
Różne kraje oferują różne zalecenia dotyczące ochrony przed
chorobą meningokokową1.

Grupy wiekowe

Podróżni

Tab Number 3

Tab Number 4

Tab Number 5

Dla różnych grup wiekowych zalecane są różne strategie szczepień1

W Polsce szczepienia przeciw meningokokom są zalecane w Programie Szczepień Ochronnych,
ale nie są refundowane, co oznacza, że koszt szczepionki ponosi pacjent lub rodzic2.

Szczepienia przeciw meningokokom zalecane wg Polskiego Programu Szczepień Ochronnych3:
Zalecenia WHO kładą nacisk na szczepienia dla osób podróżujących na teren afrykańskiego pasa zapalenia opon mózgowych lub do Arabii Saudyjskiej na hadżdż i/lub umrah1

W tych 6 krajach obowiązują krajowe zalecenia dotyczące szczepień czterowalentną szczepionką
skoniugowaną ACWY dla podróżnych wjeżdżających na obszary związane ze zwiększoną częstością
występowania endemicznej lub epidemicznej choroby meningokokowej1.

W tych 6 krajach obowiązują krajowe zalecenia dotyczące szczepień czterowalentną szczepionką
skoniugowaną ACWY dla podróżnych wjeżdżających na obszary związane ze zwiększoną częstością
występowania endemicznej lub epidemicznej choroby meningokokowej1.

Szczepienia przeciw meningokokom są obowiązkowe dla podróżujących do Arabii Saudyjskiej, biorących udział w hadżdżu lub umrze2.

W przypadku wyjazdów do krajów strefy tropikalnej, zwłaszcza znajdujących się na Menigokokowym Pasie Afrykańskim, niezbędna jest wizyta w przychodni medycyny podróży i kontakt z lekarzem chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży. Dzięki temu można uzyskać informacje nt. zasad przygotowania się do wyjazdu i pobytu w kraju, do którego pacjent się wybiera. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą2.

Inwazyjna choroba meningokokowa znajduje się na liście chorób szczególnie zaleconych (w zależności od kraju)2, a osoby podróżujące to jedna z grup ryzyka zarażenia inwazyjną chorobą meningokokową wg PSO 20233.

Scroll left to view table
Scroll left to view table
Referencje:Vetter V, Baxter R, Denizer G, et al. Routinely vaccinating adolescents against meningococcus: targeting transmission & disease. Expert Rev Vaccines. 2016;15(5):641-658.Kuchar E., Czajka H., Gowin E., Nitsch-Osuch A., Skoczyńska A., Szenborn L., Wrotek A., Wysocki J., Mastalerz-Migas A., Peregud-Pogorzelski J., Jackowska T. Rekomendacje dotyczące szczepień przeciwko meningokokom dzieci i osób dorosłych. Przegląd Pediatryczny 2022; 51(3).Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z 28 października 2022 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2023. http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2022/113/ (dostęp: 12.2022).
Profilaktyka
IChM może powodować poważne konsekwencje Sprawdź, czym grozi IChMLoading
Sprawdź, jak się chronić przed inwazyjną chorobą meningokokową Informacje o szczepieniachLoading
PP-NIM-POL-0158

W przypadku wystąpienia działania niepożądanego produktu leczniczego firmy Pfizer prosimy o kontakt z Działem Monitorowania Bezpieczeństwa Leków.

Kontakt
Email: [email protected]
Telefon: 22 335 63 26

Konto PfizerPro Konto PfizerPro

Zaloguj się żeby uzyskać dostęp do dalszych materiałów, zasobów i otrzymywać informacje o lekach i szczepionkach promowanych przez firmę Pfizer.

ZalogujZarejestrujKontoWyloguj

© Pfizer 2023

Informacje zawarte w niniejszym serwisie są przeznaczone wyłącznie dla pracowników opieki zdrowotnej w Polsce. Omawiane tu produkty w innych krajach mogą mieć inne opisy na etykietach. Pfizer Polska jest spółką zależną firmy Pfizer Inc., firmy farmaceutycznej, która pragnie pomagać ludziom w osiąganiu lepszego zdrowia poprzez odkrywanie oraz opracowywanie leków.

Pfizer Polska Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 16B, 02-092 Warszawa
 

PP-UNP-POL-0144
Opuszczasz stronę PfizerPro
Opuszczasz stronę zarządzaną przez Pfizer.