Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla pracowników ochrony zdrowia [Polska]

Wyszukaj

Menu

Close

Zaloguj się lub zarejestrujWyloguj się ProduktyObszary terapeutyczneEdukacjaEksploruj zawartośćWydarzeniaMateriały do pobraniaWideoWażne informacjeKontakt z namiSkontaktuj się z namiKontaktInformacje medyczne
Bakteria Neisseria meningitidisO bakteriiEpidemiologiaChoroba meningokokowaChoroba meningokokowaIChMObjawy i diagnoza IChMPowikłaniaProfilaktykaProfilaktykaGrupy ryzykaSzczepieniaZalecenia i rekomendacjeMateriały dla pacjentaMateriały do pobrania
Epidemiologia

Roczna zachorowalność na inwazyjną chorobę meningokokową na świecie została oszacowana na co najmniej 1,2 mln1.

Częstość występowania jest najwyższa u małych dzieci.Częstość występowania jest najwyższa u małych dzieci.

Młodzież i młodzi dorośli mogą być narażeni na zwiększone ryzyko ze względu na powszechne zachowania społeczne, takie jak intymne pocałunki, palenie papierosów, uczęszczanie do pubów / klubów1.

Około 4,5% niemowląt jest nosicielami N. meningitidis, ale szczyt nosicielstwa przypada na 19 latków, z których średnio prawie 1 na 4 może być nosicielem2.

Dane z PolskiDane z Polski

Wyniki badań KOROUN pokazują niezmiennie, że IChM może wystąpić w każdym wieku, jednak największa zapadalność dotyczy dzieci do 5. r.ż., a szczególnie dzieci w 1. r.ż.3.

Wśród niemowląt najwięcej przypadków IChM występuje u dzieci w drugim półroczu 1. r.ż., dlatego ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie szczepień przeciw meningokokom4.

Referencje:Jafri RZ, Ali A, Messonnier NE, et al. Global epidemiology of invasive meningococcal disease. Popul Health Metr. 2013; 11(1):17.Christensen H, May M. Bowen L, et al. Meningococcal carriage by age : a systematic review and meta analysis published correction appears in Lancet Infect Dis. Lancet Inrect Dis . 2010; 10(12):853-861. Inwazyjna Choroba Meningokokowa (IChM) w Polsce w 2021 roku. Dane KOROUN; Warszawa, 08.04.2022. Raport KOROUN dostępny na stronie: http://koroun.nil.gov.pl/wp-content/uploads/2022/04/Inwazyjna-chorobameningokokowa-IChM-w-Polsce-w-2021-roku-wersja-2.pdf (dostęp: 11.2022).Kuchar E., Czajka H., Gowin E., Nitsch-Osuch A., Skoczyńska A., Szenborn L., Wrotek A., Wysocki J., Mastalerz-Migas A., Peregud-Pogorzelski J., Jackowska T. Rekomendacje dotyczące szczepień przeciwko meningokokom dzieci i osób dorosłych. Przegląd Pediatryczny 2022; 51(3).
Bakteria Neisseria meningitidis
IChM może powodować poważne konsekwencje Sprawdź, czym grozi IChMLoading
Sprawdź, jak się chronić przed inwazyjną chorobą meningokokową Informacje o szczepieniachLoading
PP-NIM-POL-0158

W przypadku wystąpienia działania niepożądanego produktu leczniczego firmy Pfizer prosimy o kontakt z Działem Monitorowania Bezpieczeństwa Leków.

Kontakt
Email: [email protected]
Telefon: 22 335 63 26

Konto PfizerPro Konto PfizerPro

Zaloguj się żeby uzyskać dostęp do dalszych materiałów, zasobów i otrzymywać informacje o lekach i szczepionkach promowanych przez firmę Pfizer.

ZalogujZarejestrujKontoWyloguj

© Pfizer 2023

Informacje zawarte w niniejszym serwisie są przeznaczone wyłącznie dla pracowników opieki zdrowotnej w Polsce. Omawiane tu produkty w innych krajach mogą mieć inne opisy na etykietach. Pfizer Polska jest spółką zależną firmy Pfizer Inc., firmy farmaceutycznej, która pragnie pomagać ludziom w osiąganiu lepszego zdrowia poprzez odkrywanie oraz opracowywanie leków.

Pfizer Polska Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 16B, 02-092 Warszawa
 

PP-UNP-POL-0144
Opuszczasz stronę PfizerPro
Opuszczasz stronę zarządzaną przez Pfizer.